80. YILA ÖZEL IWC “PILOT’S WATCH”

18 Mayıs 2016 16:28

IWC Schaffhausen, başarılı iki modeli ile Pilot Saatleri üretimine başlamasının 80’inci yılını kutluyor.

IWC Schaffhausen, ilk özel Pilot’s Watch modelini 1936’da pazara sunmuştu. Bu tarih IWC ile havacılık arasındaki tutkulu ilişkinin de başlangıcıydı aynı zamanda. Sadece 4 yıl sonra çıkan IWC’nin ilk gözcü saati Big Pilot’s Watch (52 kalibre T.S.C.) bir saat türünün tamamına damga vurdu. Çapı 55 mm olan kasasıyla saat uçuş giysisinin üzerine takılmasına olanak veren ekstra uzun bir kayış barındırıyordu. Büyük, rodyum kaplama fosforlu Arap rakamları; dakikaları ve saniyeleri gösteren çubuk imleriyle kadranı simsiyahtı. Pervaneyi andıran kolları ve merkezi saniye kolu da fosforlu materyalle kaplıydı. Günümüzde de Pilot saatlerinin karakteristik özelliği olan, her iki yanında tek bir nokta bulunan ve muhtemelen ilk kez Alman gözcü saatlerinde kullanılan büyük üçgen “saat 12” konumundaki bölüm halkasının altındaydı.

Şirket 2016 koleksiyonunda orijinal Big Pilot’s Watch’un köklerine geri dönerken Big Pilot’s Watch’un (Ref. IW500912) görünümünde ölçülü düzenlemeler yapıyor. Big Pilot’s Watch ilhamını saatlerin pilotlar için navigasyonun vazgeçilmez bir unsuru olduğu 1940’ların modellerinden alan, test edilip onaylanmış kokpit tasarımına sahip. Kokpit aletleri son derece basit tasarımlı ve optimum okunabilirlik sunan cihazlardır. Junkers Ju 52’nin kokpiti de bunun kusursuz bir örneği. Big Pilot’s Watch’un kasa sırtını taçlandıran efsanevi uçağın gravürü mevcut Pilot Saatleri koleksiyonunda yaşamaya devam eden bir efsaneyi hatırlatıyor bizlere.

Pilot’s Watch Chronograph’a yenilikler getirildi

2016’da Pilot’s Watch Chronograph’ta (Ref. IW377709/ IW377710) tasarımcıların üçlü tarih göstergesini kaldırma kararına istinaden tek tarih ve gün göstergesi yer alıyor. Tasarımcılar dış bölüm halkasındaki küçük 5 dakika rakamlarını da kaldırmayı tercih etti. Bunun nedeni basit: IWC Schaffhausen kadranın yeniden klasik pilot saatindeki karakteristik formuna kavuşmasını istiyor; yani görüş şartları ne olursa olsun mükemmelen okunabilen, karmaşadan uzak bir düzende.

Dayanıklı 79320 kalibre kronograf mekanizması 12 saate kadar süre tutma özelliğiyle bir kronometre gibi çalışıyor. Yumuşak demir iç kasası harici manyetik alanların etkisine karşı kalkan görevi görüyor. 6 bara kadar su geçirmeyen Pilot’s Watch Chronograph Santoni’nin dana derisi kayışı (Ref. IW377709) ya da yeni tasarlanan, zarif paslanmaz çelik bilezikle (Ref. IW377710) takılabiliyor. Tarihi Nato kayışlardan esinlenerek tasarlanan iki renkli kumaş kayışlar da Pilot’s Watch Chronograph için ilave bir seçenek.

Manşet

Related Posts

Comments are closed.

« »