72. Uluslararası Venedik Film Festivali

14 Eylül 2015 15:41

Amerikalı usta yönetmen Brian De Palma, çağdaş sinemaya önemli ve özgün katkılar yapan sanatçılara yönelik 72.Venedik Uluslararası Film Festivali’nde Jaeger-LeCoultre Glory to the Filmmaker 2015 ödülü ile onurlandırıldı.

Lüks saat markası Jaeger-LeCoultre tarafından desteklenen ve bu yıl 72. kez düzenlenen Venedik  Film Festivali’nde Jaeger-LeCoultre Glory to the Filmmaker 2015 ödülü, Amerikalı yönetmen Brian De Palma’ya verildi. Festival Yönetmeni Alberto Barbera ödüle ilişkin şunları söyledi: “Yenilikçiliğin mayasıyla dolu bir sanat döneminin çocuğu Brian De Palma, büyük bir yaratıcı serbestlikle kusursuz bir anlatı mekaniği kurmak, yeni teknik çözümlerle deneyler yapmak, dilin klasik kurallarını reddetmek, kendini estetik ustalığa bırakmak ve gözde yazarlarını onurlandırmak konularında en yetenekli  yönetmenlerden biri olarak ünlendi. Brian De Palma’nın bir filmini izlerken basit izleyicilere dönüşürüz. Tuzağa düşmemek için gözlerimiz kocaman açık olduğu halde, düşmekten kurtulamayacağımızdan tam olarak eminizdir. De Palma’nın sineması n-inci derecede oyuncudur; hem gözler için bir zevktir hem de sinemaseveri (cinéphile) tahrik eder. O, daha önce görülmüş olanı yeniden keşfederken deneyci merakını hiç kaybetmemiştir ve iş görüntüleri oluşturmaya ve manipüle etmeye geldiğinde bu temel vasıf De Palma’yı Yeni Hollywood’un gölgesinde rüştünü ispatlamış en büyük yenilikçilerden biri haline getirmektedir.”

11 yıldır festivalin destekçileri arasında yer alan Jaeger-LeCoultre’un CEO’su Daniel Riedo, “Jaeger-LeCoultre, Brian De Palma’yı Glory to the Filmmaker ödülüyle takdirini sunmaktan onur duyuyor. Şirketimiz sinemada yaratıcılığı ve mahareti daimi teşvikle on yıldır yedinci sanatı ve Venedik Uluslarası Film Festivali’ni destekliyor. Hassas saatler ve sinematografi sanatının en üst düzey ifadesi aynı tutkunun meyveleridir. İkisi de aylar ve hatta yıllar boyu odaklanmayı ve sabrı gerektirir; yetenekli profesyonellerin ustalığı, sonsuzluğa uzanan estetik ve teknik kusursuzluğun başyapıtlarının yaratılması yolunu böylelikle açar.” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

FESTİVAL, Kısa Haber

Related Posts

Comments are closed.

« »