5000’DEN FAZLA SAHTE SAATE EL KONULDU

5 Aralık 2013 10:05

Gümrük memurları yakın zamanda Zürih havaalanında 5000’den fazla sahte saate el koydu. Bu rakam İsviçre’de posta trafiğinde ele geçirilen en yüksek miktarlardan biri. *FH’nin bu operasyondaki başarısında sahteciliğe karşı giriştiği istikrarlı mücadele büyük rol oynuyor.

Ağustos ve Eylül 2013 tarihleri arasında Zürih Havaalanı’ndaki gümrük görevlileri, içinde 5000’den fazla saat de bulunan yaklaşık 9000 taklit eşyaya el koydu. Yunanistan’daki belli bir noktadan bir dizi farklı adrese gönderilen eşyaların daha sonraki rotası İspanya ve Portekiz’di.

Sahtecilik inovatif İsviçre sektörleri için önemli bir problem ve saat yapımcılığı da bu sorundan nasibini alıyor. Sahteciliğin sonucu olan ekonomik kayıplar yalnızca İsviçre’de 2 milyon frankı bulurken, global seviyede ise rakam yüz milyarlarca.

Anti-Counterfeiting Group’taki birçok üyeyle birlikte FH (Federation of Swiss Watch Industry) uzun yıllardır sahteciliğe karşı savaşıyor. Gerçek ve sanal pazarlardaki faaliyetleri sayesinde sayısız ülkede sahte ürünlere el koyuyor ve sahte İsviçre saatleri satan internet sitelerinin kapatılmasını sağlıyor. Dünyanın dört bir yanında polis memurları ve tüketici derneklerinin düzenlediği eğitim seminerlerinde yer alıyor ve her yıl yüz binlerce sahte İsviçre saati ele geçirerek hepsini imha ediyor.

Kısa Haber

Related Posts

Comments are closed.

« »