2015 BASELWORLD RANDEVUSU

19 Mayıs 2015 16:46

24 saatlik zaman dilimini küçük bir dünyaya sığdıran saat yapımevleri ile yeraltı zenginliğini tenlere taşıyan mücevher tasarım firmaları, bu yıl 43. kez düzenlenen ve bir nevi sektörün baş tacı olarak benimsenen Baselworld’de bir araya geldi. Katılımcıların sekiz gün boyunca yılın en uzun ve yorucu ancak bir o kadar da keyifli randevusunu gerçekleştirdikleri fuar, yaşanan ekonomik krizlere rağmen beklentileri karşılayarak yüzleri güldürdü. Zira yapılan rakamsal açıklama neticesinde geçtiğimiz yıla oranla İsviçre saat ihracatının % 3,7 oranında artış gösterdiği belirtiliyor.

43. Baselworld Saat ve Mücevher Fuarı, bu yıl 19-26 Mart tarihleri arasında İsviçre’nin Basel şehrinde düzenlendi. Organizasyonun başlamasından bir gün önce dünya basınına düzenlenen toplantıda, Baselworld Katılımcılar Komitesi Başkanlığı görevini 20 yıldır sürdüren Jacques Duchene’in vefat haberi üzüntü ile açıklandı.

288’i İsviçreli olan 1500 katılımcı firma, en son yeniliklerini sunmak amacıyla dünyanın en ayrıcalıklı saat ve mücevher fuarı olan bu platformu tercih etti. Sekiz gün boyunca sektörün liderlerine ev sahipliği yapan Baselworld’ün toplam ziyaretçi sayısı 150.000 olarak açıklandı. Geçen yıla kıyasla ziyaretçi sayısında yaşanan %3 oranındaki düşüşe rağmen, basının ilgisinin %7 oranında arttığı görüldü. Medyanın bu yıl Baselworld ile daha çok ilgilendiği aşikârdı.

Özellikle markaların yeni modelleri arasında bulunan akıllı saatler ilgi odağı oldu. Bunun yanı sıra, Asya ve Rusya’da esen zorlu ekonomik rüzgârlar fuar esnasında da hissedildi.

Fakat Avrupa ve Amerika’dan ilk kez fuara katılanların sayısında artış olduğu da gözlendi.

Çin’deki ekonomik büyümenin azalması ve Ukrayna’da kriz yaşanmasına rağmen 2015 Baselworld’de iş atmosferi oldukça olumlu geçti.

İsviçre saat ihracatı % 3,7 arttı

Düzenlenen basın toplantısında açıklanan verilere göre, İsviçre saatlerinin geçtiğimiz yıl için dünyadaki dağılımı şöyle: %53 Asya, %31 Avrupa, %14 Amerika, %1 Afrika, %1 Avusturalya. Oranları gelişme açısından değerlendirdiğimizde ise, en iyi pazar olarak görülen Asya’da Hong Kong  %0 büyüme gösterdi. Çin, eksileri gördü ve -%3,1 azalma ile karşımıza çıktı. Japonya, %15,2’lik bir büyüme ile İsviçre saatlerindeki pazarını genişletti. Amerika ise %6,2 ile yükselişe geçti. İsviçre saat ihracatına dair verilen en vurucu rakam ise Ocak 2015’den itibaren elde edilen 1,6 milyar CHF oldu ki bu rakam yıla olumlu bir başlangıç yapıldığını gösteriyor. Sayılar, geçen yılın Ocak ayı ile kıyaslandığında, İsviçre saat ihracatının % 3,7 oranında bir artış gösterdiği ortaya çıkıyor.

Lüks saat firmalarının profesyonel isimleri ise basına verdikleri demeçlerde sekiz günlük yoğun temponun ardından fuardan memnun kaldıklarını, yenilik çalışmalarına devam edeceklerini dile getirdiler.

 

 JEAN-CLAUDE-BİVER--USA-wat-copy

LVMH Group Saat Bölüm Başkanı Jean-Claude Biver:
Markalarımız Tag Heuer, Hublot ve Zenith adına fuarın sonuçları muhteşem oldu ve umduğumuzun üzerinde iyi geçti..

Thierry-Stern-Patek-Philip-copy

Patek Philippe Başkanı Thierry Stern:

Bütün iş ortaklarımızla buluşma ve küresel pazara konsantre olma adına mükemmel bir ortam yakaladık. Basın ve ziyaretçi açısından markamıza gösterilen ilgi büyüktü…

 

 tissot_francois_thiebaud-E-copy

Baselworld İsviçre Katılımcılar Başkanı ve Tissot CEO’su Francois Thiebaud:

Baselworld saat ve mücevher alanında dünyada öncü olarak kabul görmüş bir organizasyon. Bu ayrıcalığı küçük, büyük birçok firmanın, her sektörden yaptığı yenilikler ve çalışmalar sağlıyor. Baselworld, en iyi ortamlarda en elverişli ticareti vaat ediyor.

KARL-FRİEDRİCH4103973-Edit

Chopard Eş Başkanı Karl-Friedrich Scheufele:

Baselworld bu yılında da mihenk taşı olma görevini başarı ile tamamladı. Dünyadaki ortaklarımız ile buluşma ve çalışma şansı elde ettik. Düzenlediğimiz basın toplantılarımıza katılım her yıl artarak devam ediyor…

 

 


GALERİ

 

HABER, Manşet

Related Posts

Comments are closed.

« »