2014 FIFA Dünya Kupası Brezilya Resmi Saati HUBLOT BIG BANG UNICO BI-RETROGRADE CHRONO

27 Mayıs 2014 16:07

Futbol dünyasının heyecanla beklediği 2014 FIFA Dünya Kupası için Hublot tarafından tasarlarlanan Big Bang Unico Bi-Retrograde Chrono, farklı bir kronograf, özgün bir gösterim, çok özel bir saat.

ImpressionHublot’un 2014 FIFA Dünya Kupası ‘Resmi Saati’ olduğunun kesinleşmesinden sonra, markanın saat yapımcıları ve mühendisleri, bu organizasyona ve kupaya özel olarak, özellikle de futbol dünyasından ilham alarak, yeni bir saat mekanizması tasarlamak üzere yola çıktılar. Hublot’nun kendi çatısı altında 18 aylık araştırma ve geliştirmenin sonucunda, merkezden kronograf ibreli, ikili retrograd mekanizmalı yeni otomatik HUB1260 mekanizması doğdu. Saatte 28.800 titreşime sahip, toplam 385 parçadan oluşan mekanizma, saat endüstrisinde bir ilk olma özelliğini taşıyor.

Hublot’nun patent başvurusunu yaptığı yeni bir mekanizma olan Big Bang Unico Chrono, merkezdeki kronograf ibresi ve ikili retrograd mekanizması ile endüstriye büyük bir yenilik sunuyor. İbrelerin başlangıç noktasına neredeyse ışık hızında geri dönmesini sağlayan işlev, marka için de bir ilk niteliğinde.

Big Bang Unico Bi-Retrograde Chrono’da, merkezden kronograf ibreli, ikili retrograd mekanizmalı yeni otomatik HUB1260 kullanıldı. Saatte 28.800 titreşime sahip, toplam 385 parçadan oluşan mekanizma, saat endüstrisinde bir ilk olma özelliği taşıyor.

Hublot’un 2014 FIFA Dünya Kupası ‘Resmi Saati’ olduğunun kesinleşmesinden sonra, markanın saat yapımcıları ve mühendisleri, bu organizasyona ve kupaya özel olarak, özellikle de futbol dünyasından ilham alarak, yeni bir saat mekanizması tasarlamak üzere yola çıktılar. Hublot’nun kendi çatısı altında 18 aylık araştırma ve geliştirmenin sonucunda, merkezden kronograf ibreli, ikili retrograd mekanizmalı yeni otomatik HUB1260 mekanizması doğdu. Saatte 28.800 titreşime sahip, toplam 385 parçadan oluşan mekanizma, saat endüstrisinde bir ilk olma özelliğini taşıyor.

Hublot’nun patent başvurusunu yaptığı yeni bir mekanizma olan Big Bang Unico Chrono, merkezdeki kronograf ibresi ve ikili retrograd mekanizması ile endüstriye büyük bir yenilik sunuyor. İbrelerin başlangıç noktasına neredeyse ışık hızında geri dönmesini sağlayan işlev, marka için de bir ilk niteliğinde.

DEVRELERİN VE UZATMA SÜRELERİNİN ÖLÇÜMÜ

Hublot Big Bang Unico Chrono, futbol karşılaşmaları süresince devre ve uzatma sürelerini ölçebiliyor. Kronograf başlatıldığında, kronometrenin saniye ve dakika ibreleri soldan sağa 45 dakikalık bir açıyla, yani bir devre boyunca ilerliyor. Bu süre, 15 dakikalık uzatma ile toplam 60 dakikaya kadar çıkabiliyor. Kronografa BAŞLA, DURDUR ve SIFIRLA komutları verebilen iki butondan saat 2 yönünde olanı, aynı zamanda saat 12 konumundaki pencerede; birinci devreyi, devre arasını, ikinci devreyi ve maçın bittiğini gösteriyor.

Bu sıra dışı kadran yerleşimi nedeniyle ibrelerin ani hareketleri yüksek enerji gerektirdiğinden, sürtünme katsayısını ve tüketimi en azda tutacak geliştirmeler, zamanın gösterim hassaslığını etkilemeyecek şekilde dengeliyor.

Öte yandan saat 6 konumundaki göstergede, akrep ile yelkovan saati gösteriyor. Saatin 9 konumuna yerleştirilmiş saniye ibresi ise sürekli ilerleyerek zamanın akışını ve saatin çalıştığını ifade ediyor. Saatin güç rezervi ise ortalama 72 saat.

Kadranı, 2014 FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan ülke olan Brezilya’nın bayrağındaki sarı ve yeşil renklerle tamamlanan saat, 45.5 mm çapındaki Big Bang Unico kasa ile buluşuyor. Bezel ise parlak ve mat yüzeylere sahip, “H” harfi formunda 6 adet vida ile kasaya sabitlenmiş. Çevresi kauçuk ile kaplanan ve “H” harfi ile süslenen vidalı tepeye 2 ve 4 konumlarındaki butonlar eşlik ediyor.

Keskin hatlara sahip çok katmanlı kasa yapısı, bağlantı butonuna kolayca basılarak kayış değişimine imkan veriyor. 100 metre su geçirmezlik özelliğine sahip modelin şeffaf arka kapağında FIFA World Cup Brazil logosu bulunuyor.

Bu özel saatin sadece 100 adet üretilen karbon fiber bezelli 18 ayar “King Gold” kasa modeli ile 200 adet üretilen karbon fiber bezelli siyah seramik versiyonu bulunuyor.

 

 

FUTBOL, HUBLOT, Kısa Haber

Related Posts

Comments are closed.

« »