150 YILLIK GÖRKEMLİ TARİHİ İLE ‘ZENITH’

18 Eylül 2015 14:29

Bu sene 150. yaşını kutlayan Zenith, görkemli tarihine bir kez daha odaklanıyor ve yapılan keşifler ile gerçekleştirilen devrimler saat tutkunlarının gözleri önüne bir kez daha seriliyor. Kuruluşunun üzerinden geçen bir buçuk asıra rağmen, markanın temel değerleri olarak bilinen cesaret, orijinallik ve keyif ise günümüz dünyasının dominant kavramlarıyla çok iyi örtüşüyor.

2015, Zenith tarihindeki en önemli kilometre taşlarından birini temsil ediyor. Bu sene tam 150. yaşını kutlayan dev marka, bu vesileyle görkemli tarihine bir kez daha odaklanıyor ve yapılan keşifler ile gerçekleştirilen devrimler saat tutkunlarının gözleri önüne seriliyor. Ayrıca gerek tarih boyunca Zenith’in sanat eseri niteliğindeki saatlerini üreten maharetli ustalar, gerekse markanın girişimci kurucusu Georges Favre-Jacot bu sene sık sık hatırlanıyor. Kuruluşunun üzerinden geçen bir buçuk asıra rağmen, markanın temel değerleri olarak bilinen cesaret, orijinallik ve keyif ise günümüz dünyasının dominant kavramlarıyla çok iyi örtüşüyor.

1865 yılında, İsviçre’de Neuchâtel yakınlarında küçük bir kasaba olan Le Locle’de, 22 yaşındaki genç bir adam olan Jacot kendi saat fabrikasını kurmaya karar verdi. Aslında o dönemde mekanizmaların parçaları ayrı ayrı zanaatkarlar tarafından yapılıyordu ama onun amacı saatin tamamını kendi atölyesinde üretmekti. Geleceği çok iyi gören girişimci, bölgenin tüm yeteneklerini tek bir çatı altında topladı. Bu sayede ortaya çıkan yeni sistem, koordinasyon ve entegrasyonu çok farklı bir boyuta taşıdı. Bir yandan da farklı mekanizmalar arasında değiştirilebilen kalibre parçaları ürettiği için, günümüz dünyasının endüstriyel üretiminin temellerini aslında o günlerde Zenith’in kurucusu attı. Jacot, fabrikasının uluslararası anlamda büyümesi için yaşadığı dönemin çok ötesinde hamleler yaptı.

19.yüzyılın ikinci yarısı özellikle ulaşım alanında çok büyük gelişmelere sahne oldu. Artık seyahatler eskisi kadar bıkkınlık verici olmuyor, o kadar uzun sürmüyordu. 1870’den sonra, George Favre-Jacot kimi zaman trene, kimi zaman otomobile, kimi zaman ise bir gemiye bindi ve başta Rusya olmak üzere dünyanın dört bir yanında saatlerini satmaya başladı. Sene 1900 olduğunda, yeğeni ve damadı Jämes Favre ile Avrupa, Çin, Mançurya, Japonya, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Filipinler, Britanya ve Hindistan’ı keşfetmişti bile… Vizyon sahibi girişimci, tüm bu pazarlarda iş hacmini ve büyüme potansiyelini çok iyi analiz ettikten sonra, endüstri tarihinin ilk modern dağıtım ağlarından birini kurdu. Aynı dönemde özellikle demiryolu ve havayolu şirketleriyle yapılan işbirlikleri, Zenith’in bilinirliğini de çok arttırdı.

Eski ve Yeni Dostlar

150 sene boyunca sayısız meydan okumanın bir parçası Zenith, limitlerini zorlayan insanların daima yanında oldu. Bu kimi zaman 20. yüzyılın başında havacılığın ilk yıllarına damgasını vuran Louis Blériot oldu, kimi zaman özgürlük anlayışının ilham kaynağı olan Mohandas Karamchand Gandhi… Kimi zaman stratosferden dünyaya atlayan Felix Baumgartner oldu, kimi zaman dev bir trimaranla açık denizlere açılan Spindrift yarış takımı… Yine Rock’n Roll efsanesi Rolling Stones ve geçmiş ile gelecek arasında köprü kuran klasik otomobil dünyası da Zenith’in anlamlı işbirlikleri arasındaydı. Hepsinin ortak noktası ise tıpkı Zenith gibi farklı, cesur ve nitelikli bir DNA’ya sahip olmalarıydı.

Zenith’in girişimci ve yenilikçi ruhu, bir buçuk asır boyunca nesilden nesile aktarıldı ve elde edilen her yeni başarıyla biraz daha büyüdü. Karada, havada yada denizde, İsviçreli üretici birçok teknolojik yeniliğe imza atarken, bu yeniliklerle 20. yüzyılın kahramanlarına sık sık eşlik etti. Havada, Paris’ten Varşova’ya uçan ilk pilot olarak tarihe geçen Marcel-Georges Brindejonc des Moulinais’in en sadık dostu Zenith oldu. Karada, 1910’dan sonra ABD ordusunun resmi tedarikçisi olmasının yanı sıra, İsviçre posta servisi ve birçok ulusal demiryolu şirketi de Zenith’i tercih etti. Denizde ise Zenith’in yol ekipmanları ve denizci kronometreleri gerçekten olağanüstüydü. Özellikle 600 metreye kadar suya dayanıklı olan Defy serisi, Le Locle’li üreticiyi derin sular altında bir üst sınıfa taşıdı.

 Süre Ölçümü: Mükemmeliyetin Peşinde

Zenith kısa sürede kendisini mekanik hassasiyet yarışının içinde buldu. Böylesine kaliteli saatlerin mekanik açıdan son derece hassas ve dakik olması markanın daima fark yaratmasını sağladı. 1903-1968 yılları arasında (dönemin son kronometre yarışmasının yapıldığı sene) Zenith kalibreleri defalarca büyük ödüle layık görüldü. Bu süreçte 300’ü aşkın patent alınırken, 600’ü aşkın kalibre versiyonu yaratıldı.1967’de dünyanın en hassas cep kronometresi seçilen Calibre 5011-O, 1949’dan sonra tam 235 kez ödül kazanan ünlü Calibre 135, 1969 üretimi efsanevi El Primero ve markanın 1994 yılında ilk kez CAD teknolojisi kullanarak ürettiği ultra ince Elite mekanizmaları bunlardan yalnızca birkaçıydı. O gün bu gündür sayısız Zenith üretimine hayat veren Elite mekanizması, daha üretildiği sene içinde yılın en iyi kalibresi seçildi.

Nefes kesici mekanik şaheserler yaratma konusunda daima ayrıcalıklı bir duruşa sahip olan Zenith, özellikle son döneme the Academy Christophe Colomb Hurricane ve jiroskopik modülüyle damga vurdu. Yerçekimi Kontrolü adı verilen bu modül, regülatörün daima yatay pozisyonda kalmasını sağlıyor ve bileğinizin pozisyonu nasıl olursa olsun kusursuz bir hassasiyet sağlıyor. Bir El Primero varyasyonu olan bu mekanizmada, ayrıca zincir ve eğirmen olarak bilinen sistem de yer aldığı için, makine çalışırken yay tamburunda meydana gelen güç kaybı telafi ediliyor. Beş yıllık bir araştırmanın sonrasında, 354’ü kalibre, 173’ü Yerçekimi Kontrol modülü ve 575’i zincir-eğirmen olmak üzere tam 939 parçadan üretilen Academy Christophe Colomb Hurricane, tabir yerindeyse yerçekiminin mekanik saatler üzerindeki olumsuz etkisine tek başına karşı koyuyor. Ve elbette adını Yüksek Saatçilik tarihinin zirvesine yazdırıyor.

Küçük Dünya, Büyük Devrim

10 Ocak 1969’da, Zenith otomatik kalibresi El Primero’nun lansmanını yaptı. Dünyanın ilk entegre kronografı olan – modül olmayan – sütun çarklı mekanizma, saatte 36,000 frekansa sahip olan komplike yapısıyla saniyenin 1/10’u oranında hassasiyet sağladı. El Primero kısa sürede hak ettiği ilgiyi görüp bir horoloji efsanesine dönüşürken, aradan geçen 46 senede rakipsiz kronografın itibarı iyiden iyiye güçlendi. El Primero Chronomaster 1969’un yıldönümü versiyonu gibi birçok özel parçaya hayat veren El Primero, ayrıca seneler içinde kendini yenilemeye ve evrilmeye devam etti. Her biri başlı başına zaman ölçümü tarihinde kilometre taşı olan versiyonları, avangart kalibre kavramının karşılığı haline geldi. El Primero’nun adını taşıyan özel ürün yelpazesi, Zenith koleksiyonunun demirbaşı olarak kabul ediliyor.

Zenith daima dönemin şartlarına uyum sağlayan bir marka oldu. Daha 20. yüzyılın başında bile, marka Art Nouveau akımını yansıtan sanatçılarla işbirliği yapıyordu. Tabii 1925’den sonra da Art Deco markanın bir parçası oldu. Tüm bu işbirlikleri Zenith koleksiyonuna da doğal olarak yansırken, markanın en değerli hamlelerinden biri de kadın saatlerine verdiği önemdi. Hatta bir dönem, erkek saatinden çok kadın koleksiyonları üretiliyordu. Öncelikle cep saatleriyle başlayan, daha sonra kolye ve mücevher saatlerine dönüşen, nihayetinde ise komplike kol saatleri haline gelen bu anlayışın temelinde, her zaman için cesaret ve orijinallik vardı. Zenith’in zarif ve sofistike kadınlar için tasarladığı parçalar feminenlik, romantizm ve aşkın sembolü haline geldi. Birkaç ay önce tanıtılan Star 33 mm bunun en iyi örneği değil mi?

Gelecek 50 Seneye!

Her ne kadar 150 senelik görkemli tarih kutlamaya fazlasıyla değer bir başarı olsa da, Zenith’in literatüründe nostalji kelimesi yer almıyor. Bir başka deyişle, İsviçreli üretici tarih yazmaya devam etmek istiyor. Dev marka, korkusuz ve girişken ruhuyla fethedilmemiş yeni horoloji topraklarını hedefliyor ve başarı hikâyesinde yepyeni sayfalar açmak istiyor. Tour Auto Optic 2000 sponsoru olan Zenith’in Avrupa’nın en değerli klasik otomobil yarışlarının resmi zaman ölçeri olması, bu doğrultuda yapılan son hamle olarak öne çıkıyor. Fransız futbolcu Eric Abidal ve onun kanser hastası çocuklara yardım eli uzattığı vakfıyla yapılan işbirliği de son dönemle ilgili en önemli notlardan biri. Önümüzdeki dönem için belirlenen hedef ise çok açık: Bir yandan markanın eşsiz uzmanlığına yoğunlaşırken, diğer yandan modern ve benzersiz zaman makineleri üretmeye devam etmek…

Kilometre Taşları

1865 Georges Favre-Jacot, tüm zanaatları bir çatı altında toplayarak saat üreticiliğinde devrim yaptı.

1900 Marka, Paris’te düzenlenen Universal Exhibition’da altın madalya aldı.

1911 İsviçreli üretici, Zenith ismini almasının yanı sıra, hala mükemmeliyet sembolü olarak kabul edilen yıldız logosunun patentini aldı.

1925 Zenith, “2,000 çift altın ve gümüş ele sahip fabrika” lakabıyla anılmaya başlandı.

191060 Zenith; uçak, otomobil ve trenler için araç ekipmanları üretti.

1948 Yıllar içinde 235 ödül kazanacak olan, küçük saniye fonksiyonlu efsanevi Calibre 135 tanıtıldı.

1960 Kendi alanında hassasiyet rekoru kuran ve denizci kronometrelerine hayat veren Calibre 5011-O üretildi.

1969 Zenith, hala sektörün en hassas mekanizması olan dünyanın ilk entegre kronografı El Primero’yu yarattı.

1975 Quartz dönemi başlamış, mekanik saatler gözden düşmüştü. Ancak o dönem Zenith fabrikasında çalışan Charles Vermot, otomatik makineler için gerekli üretim ekipmanlarını tavan arasına sakladı ve El Primero’nun yıllar sonra yeniden hayata dönebilmesinin en büyük sebebi oldu.

1984 Tıpkı Vermot’un tahmin ettiği gibi, mekanik saatler geri döndü. Ve unutulmaz usta, her şeyi sakladığı yerden çıkardı.

1994 O senenin en iyi mekanizması seçilen, ultra ince otomatik kalibre Elite tanıtıldı.

2000 Zenith, LVMH Grubu’nun bir parçası oldu.

2003 Kadrandaki bir pencereyle El Primero’nun eşapmanının görücüye çıktığı “Open” konsepti yaratıldı.

2009 El Primero 40.doğum gününü kutladı ve Le Locle, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girdi.

2010 Saniyenin onda birini kadrana taşıyabilen El Primero Striking 10th doğdu.

2011 Academy Christophe Colomb Equation of Time, horoloji dünyasının Oscar ödülleri olarak kabul edilen Grand Prix d’Horlogerie de Genève’de (GPHG) “En Komplike Saat” seçildi.

2012 Pilot Big Date Special, GPHG’de bu kez prestijli “Küçük İbre” ödülünün sahibi oldu. Ayrıca fabrikanın ana binası yenilendi.

2014 Prestijli marka, Tour Auto Optic 2000’in resmi zaman ölçeri oldu.

2015 Zenith, 150. yaşını kutladı.

Manşet, SAAT

Related Posts

Comments are closed.

« »