122 YILDA 1 GÜN SAPMA: CHOPARD L.U.C. LUNAR ONE

10 Ekim 2013 15:41

L.U.C. Lunar One, prestijli L.U.C. koleksiyonuna ait üzerinde firma kurucusu Louis-Ulysse Chopard isminin baş harflerini taşıyan zarif modellerden biri.

Orbital ay durumu göstergeli bir perpetual takvim modeli olan L.U.C Lunar One, hem serinin yeni çizgilerini üzerinde taşıyor hem de mükemmel okunabilirliğiyle rahat bir kullanım sunuyor.
Bu modelin orijinal versiyonu 2005 yılında piyasaya sürüldüğünde de oldukça ses getirmişti. Yeni L.U.C Lunar One, mekanik özelliğinden herhangi bir şey kaybetmediği gibi uğradığı bir dizi değişimden sonra yüksek İsviçre saatçiliğinin klasikleri arasında görülen bir model haline getirilmiş. Saatin 18 ayar pembe altından 43 mm çapındaki kasası, L.U.C koleksiyonunun yeni çizgilerini yansıtıyor. Üzerinde L.U.C logosunu taşıyan tepe duruşuyla ergonomik yapıya sahip. Parlak safir camdan merkezî bir açıklığı bulunan kasanın arka yüzüne “Chopard Manufacture”, “Lunar One” ve “L.U.C” ibareleri işlenmiş. Bu komplikasyon, oldukça özel teknik özelliklerinin yanı sıra bir de gümüş tonlarında, saten perdahlı bir kadran ile donatılmış ve bu sayede maksimum bir korunabilirlik seviyesi elde edilmiş. “Daufin” tarzı kişiselleştirilmiş altın tonlarındaki ibrelerin yanı sıra, zaman artık 1960’lı yılların altın uygulamalı Roma rakamlarıyla gösteriliyor. Tüm bu göstergeler ise, tıpkı küçük saniye, ay ve gün göstergeleri gibi, tren raylarını andıran siyah ince çizgilerle çevrelenmiş.
COSC hassasiyet onaylı olan ve kalitesinin göstergesi olarak üzerinde Cenevre Mührü’nü taşıyan L.U.C 96.13-L (L.U.C 96QP) adlı bu otomatik kurmalı mekanizma, yaklaşık 70 saat kapasiteli güç rezerviyle L.U.C Lunar One modelinin kalbini attırıyor. Saat kadranının üzerinde saat 6 pozisyonunda saat, dakika ve küçük saniye göstergeleri bulunuyorken, saat 12 pozisyonunda çift pencereli bir perpetual takvim, saat 9 pozisyonunda gün göstergesi ve 24 saat göstergesi, saat 3 pozisyonunda ise ay ve artık yıllar göstergesi yer alıyor.
Ay durumu göstergesi oldukça incelikli ve alışılmışın dışında bir şekilde tasarlanmış, zira gösterge, ikinci bir ufak eksenin etrafında dönmekte. “Orbital” ismi de zaten buradan geliyor. Her iki ay döngüsünün arasındaki hassasiyet farkı yalnızca 57.2 saniye, yani 122 yılda sadece 1 gün! Yalnızca dünyanın en saygın saat üreticilerinin sunabileceği mükemmellikte, oldukça sofistike bir saat komplikasyonu.
L.U.C Lunar One modeli, 2012 yılından itibaren yalnızca mekanizmanın işçiliğine göre değil, saatin tamamı değerlendirilerek verilmeye başlanan Cenevre Mührü’nün kalite kriterlerine uygun şekilde geliştirilmiş. 50 metre su geçirmezliğe sahip olan bu model, el dikimi yarı mat veya mat timsah derisinden hazırlanmış, yine konyak renkli timsah derisinden astarlı bir kayış ve 18 ayar pembe altından iğneli bir toka ile donatılmış.

SAAT

Related Posts

Comments are closed.

« »